Seyahat Güncesi
Viyana'nın çok iyi bir metrosu ve bir o kadar da iyi bir otobüs ve tramvay sistemi var. Bağlantılar ve ulaşılan noktalar düşünüldüğünde, en azından turistik olarak, Avrupa'daki en iyi ulaşım ağına sahip kent olduğu söylenebilir.
Viyana Tren Hatları
Şehrin tam merkezi olan Stephansplatz'dan U1-kırmızı ve U3-turuncu hat geçiyor. Yürüyüş mesafesindeki Schwedenplatz'dan da U4-yeşil hat geçiyor.

Pek çok kentteki gibi burda da şehir bölgelere ayrılmış ve aynı bölge içinde kalındığı sürece tüm toplu taşıma araçlarında tek çeşit bilet ile seyahat edilebiliyor. Bilet ücretleri Avrupa ortalamasının üzerinde.

Fiyatlar şöyle:
  • Tek seferlik bilet: €2.00 (otobüs veya tramvayda şoförden alınırsa €2.20)
  • 24 Saatlik bilet (24-Stunden Wien): €6.70
  • 72 Saatlik bilet (72-Stunden Wien): €14.50

3 günden az kalınacaksa 24 saatlik bilet almak çok mantıklı, her halükarda, özellikle en merkezde kalınmıyorsa 3 kere binmek gerekecektir ve rahatlığına değecektir.

3 gün için 72 saatlik bilet yerine €19.90 verilerek Vienna Card alınabilir. Bu kart çeşitli müze, tur, kafe, restoran ve mağazalarda indirim sağladığı gibi CAT'ten de indirimli olarak faydalanılmasına olanak tanıyor.

Biletleri otobüs ve tramvayda binince, metroda da girişte aşağıya inmeden önce onaylatmak gerekiyor. Metroda turnike sistemi yok. Tamamen isteğe bağlı gibi gözükse de özellikle hafta içi sabah saatlerinde metroda bilet kontrolüne rastlanabilir ve cezası €70.